Nowa wersja ZW3D już dostępna – sprawdź zmiany i usprawnienia w tegorocznym wydaniu

3 min read

An engineer drafting engineering works with blank monitor

ZW3D to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych programów CAD/CAM, który od 2005 roku jest dostępny także w wersji polskiej. W kwietniu 2022 pojawiła się nowa wersja – ZW3D 2023, z wieloma ciekawymi zmianami.

Całkowicie nowy moduł do analizy strukturalnej elementów

To z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian w tegorocznej wersji oprogramowania. ZW3D 2023 wprowadza moduł ZW3D Structural, który może służyć m.in. do analizy modalnej, symulacji wymiany ciepła czy analizy statyki i dynamiki konstrukcji. Znajdziemy tutaj możliwość tworzenia siatek jedno-, dwu- i trójwymiarowych, jak również opcję przedstawienia wyników analizy na różnych wykresach, listach i animacjach. Analizie może zostać poddany praktycznie każdy element, a użytkownicy mogą definiować własne parametry.

Usprawnienia interfejsu

Nie zabrakło także poprawek w interfejsie użytkownika. ZW3D 2023 jest łatwiejszy w użyciu niż kiedykolwiek wcześniej – w najnowszej wersji znalazła się między innymi funkcjonalność obsługi gestów myszki. Nowy pasek skrótów pozwoli natomiast usprawnić dostęp do najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Twórcy oprogramowania dodali również wiele narzędzi ułatwiających pracę z modelami.

Modelowanie 3D – zmiany w ZW3D 2023

Jakie nowości znalazły się w najważniejszej części programu, czyli w modułach do modelowania? To przede wszystkim bardziej inteligentne działanie. Po zaznaczeniu geometrii odniesienia płaszczyzny układu współrzędnych są tworzone automatycznie, a przy zaznaczaniu obiektu pojawia się okno z dostępnymi wiązaniami. Ustawianie i modyfikowanie parametrów odbywa się za pośrednictwem specjalnych tabel, które pozwolą zaoszczędzić dość sporo czasu.

Arkusze blach i złożenia – nowe możliwości tworzenia obiektów

Nowa opcja „Zagięcie przez obrót” pozwoli usprawnić wykonywanie kołnierzy obrotowych. Co więcej, w przypadku odginania arkuszy blach po profilach możemy wykorzystać profile zamknięte lub nieregularne. Również na tym polu możemy zauważyć bardziej inteligentne i automatyczne działanie programu – ZW3D 2023 samoczynnie dodaje niektóre niezbędne elementy.

W przypadku złożeń wprowadzono inteligentny łącznik – śruby, podkładki, nakrętki i wiązania są dodawane automatycznie na podstawie listy otworów i znormalizowanych części. Nowe rodzaje wiązań pozwolą przygotowywać dokładniejsze symulacje nawet w przypadku bardzo skomplikowanych części.

Dokumentacja 2D – nowości

Tworząc dwuwymiarową dokumentację modelu, użytkownicy ZW3D 2023 będą mogli stworzyć przycięty widok trójwymiarowy – przekrój w płaszczyźnie, z plastrem lub z obwiednią. Twórcy oprogramowania dodali także opcję wielokrotnego wydruku. Wszystko to sprawia, że utrzymywanie informacji o zmianach w modelu będzie jeszcze wydajniejsze i bardziej przejrzyste.

ZW3D 2023 w polskiej dystrybucji

W Polsce dystrybucją programu ZW3D zajmuje się m.in. autoryzowany przedstawiciel producenta oprogramowania – firma Szansa Sp. z o.o., działająca na rynku już ponad 20 lat. ZW3D jest dostępny w kilku wersjach, różniących się zakresem funkcjonalności:

  • ZW3D Lite,
  • ZW3D Standard,
  • ZW3D Professional,
  • ZW3D Premium.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://www.zwcad.pl/zw3d-zintegrowany-system-cad-cam.html. Nie wiesz, na jaki wariant ZW3D postawić? Mogą w tym pomóc wykwalifikowani specjaliści autoryzowanego dystrybutora – w zakładce „Cennik” znajdziemy opcję zapytania ofertowego, dzięki której możemy uzyskać profesjonalną poradę w kwestii wyboru wersji.