Gdzie wyjechać na weekend w polskich górach

3 min read

Nie ulega wątpliwości, że polskie góry są najpiękniejsze na świecie. Przyroda na południu Polski jest przepiękna i wprawia w osłupienie. O każdej porze roku można w polskich górach spędzić aktywnie lub spokojnie wypoczynek. Zimą można szaleć na stokach a w pozostałe pory roku można wybrać się na wędrówki. Osoby wolące leniuchowanie mogą postawić na wypoczynek w hotelu z widokami na góry. W każdym górskim zakątku znajduje się wiele atrakcji umilających czas dorosłym i dzieciom. W skrócie, każdy znajdzie coś dla siebie. Polskie góry to idealny pomysł na weekendowy wyjazd. A jeszcze lepiej na przedłużony weekend. To na jaki górski kierunek najlepiej jest postawić?

Góry Sowie

Zaczynamy na spokojnie od mniejszego pasma górskiego w Sudetach a są nim Góry Sowie. Często o Górach Sowich mówi się jako o najbardziej tajemniczych górach w Polsce. Wpływ na taka opinię ma historia a dokładnie okres wojny. W Górach Sowich powstawały na rozkaz nazistów sztolnie, o których do dnia dzisiejszego niewiele wiadomo. Sztolnie te można odwiedzić i spróbować rozwikłać największą zagadkę wojenną. Poza sztolniami w Górach Sowich można oczywiście wybrać się na spacer w góry. Największym szczytem jest tam Wielka Sowa. Wejście na szczyt jest łatwe i sprawdzi się nawet dla rodzin. Dodatkowo w Górach Sowich można zwiedzić zamki i małe miasteczka. O wszystkich atrakcjach Gór Sowich można przeczytać w osobnym artykule https://www.gurupodrozy.pl/wyprawy/europa/polska/dolnoslaskie/gory-sowie/

Karkonosze

Karkonosze to kolejne pasmo górskie położone w Sudetach. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka położona u stóp Karpacza. Karkonosze są idealnym kierunkiem całorocznym. Podróżnicy w szczególności upodobali sobie zimowe weekendy w Karkonoszach. To właśnie tam znajdują się jedne z najlepszych tras narciarskich w kraju. Trasy dostosowane są do zaawansowanych i początkujących narciarzy. W okresie letnim i wiosennym turyści decydują się na piesze wędrówki po Karkonoskim Parku Narodowym. W większości odwiedzający stawiają na zdobycie Śnieżki. Na terenie parku znajdują się także znacznie krótsze i łatwiejsze trasy przeznaczone dla początkujących. Poza wędrówkami górskimi w Karkonoszach można także zwiedzić miasta takie jak Karpacz, Kowary czy Jelenia Góra.

Poczytaj:  Atrakcyjność skupów aut w Polsce

Góry Świętokrzyskie

Nie każdy pewnie może sobie pozwolić na weekendowy wyjazd w góry głównie ze względu na odległość. Mieszkając na północy lub nawet w centrum Polski od Karkonoszy czy Tatr dzieli podróżników setki kilometrów. W takim wypadku można postawić na weekend w mniejszych górach, ale znajdujących się bliżej. Mowa tutaj o Górach Świętokrzyskich położonych w województwie świętokrzyskim. Osoby podróżujące z Łodzi czy Warszawy będą miały do pokonania ok 2 godziny samochodem. Góry Świętokrzyskie są małymi górami, ale ich najwyższy szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski. A mowa tutaj o Łysicy. Na Łysicę można wejść w przeciągu godziny. Kolejnym znanym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysa Góra. Na szczyt Łysej Góry prowadzi droga asfaltowa. Można ją pokonać na pieszo lub wjechać pojazdem elektrycznym. Na szczycie znajduje się klasztor. Wybierając się w Góry Świętokrzyskie warto jest także odwiedzić jaskinię Raj i miasto Kielce.