Folia stretch – jej rodzaje i zastosowania

2 min read

Choć obecnie ciężko wyobrazić sobie, że folii stretch miałoby nie być, powstała ona przypadkiem. Podczas produkcji wodoodpornego obrusu na początku XX wieku stworzono folię, wtedy nazwaną celofanem. Dziś stała się ona najczęściej wybieranym materiałem do pakowania. Używana jest zarówno w przemyśle, firmach spedycyjnych, jak i w gospodarstwach domowych.

Z czego produkuje się folię stretch?

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji folii stretch jest liniowy polietylen o niskiej gęstości. Dzięki temu końcowy produkt jest wyjątkowo elastyczny i termoplastyczny. Cechuje się on również wysoką woskowatością. Sam proces wytworzenia jest natomiast skomplikowany i kosztowny. Obecnie stosowane są dwie metody. Aby uzyskać folię najwyższej jakości oraz odporną na uszkodzenia mechaniczne, stosuje się technikę rozdmuchu. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na rozdmuchiwaniu w dwóch kierunkach rozpuszczonej żywicy. Otrzymany w ten sposób surowiec jest schładzany powietrzem. Jest to jednak metoda czasochłonna i kosztowna.

Równie dobre efekty uzyskuje się stosując technikę CAST. Polega ona na rozlaniu roztopionej żywicy na formie, a w następnej kolejności na maszynowym rozciąganiu i schładzaniu. Dzięki większej efektywności produkcji gotowa folia jest tańsza i łatwiej dostępna. Istnieje możliwość dodania do mieszanki barwnika, dzięki czemu powstała folia może posiadać właściwości ochronne. Aby mieć pewność, że wybrany produkt spełni oczekiwania, warto wybrać profesjonalnego producenta folii stretch.

Poczytaj:  Basen kanadyjski – co warto o nim wiedzieć?

Do czego można użyć folii?

Głównym przeznaczeniem folii stretch jest zabezpieczenie transportu. W połączeniu z profesjonalnymi maszynami znajdującymi się na magazynach pozwala szybko i efektywnie zapakować przesyłki. Gabaryt towaru nie stanowi przeszkody, dzięki elastyczności i odporności folii, można zabezpieczyć każdy przedmiot, również paletę. Dzięki dostępności wielu kolorów można łatwo identyfikować przesyłki. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się również folia przezroczysta, pozwalająca kontrolować zawartość. Barwiona folia pozwala na zabezpieczenie towaru przed niepożądanym działaniem promieniowania UV oraz zapewnia dyskrecje. Najczęściej stosowane są folie czarne oraz niebieskie.

Folia stretch może być również wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Ze względu łatwość przywierania, świetnie sprawdza się do zabezpieczania półmisków z potrawami przed włożeniem do lodówki. Dzięki temu można łatwo uniknąć przenikania się zapachów. Stanowi również praktyczne zabezpieczenie blatów podczas gotowania. Inną branżą korzystającą z zalet folii stretch są usługi kosmetyczne. Folia stanowi wygodne zabezpieczenie podczas zabiegów pielęgnacyjnych na włosy i skórę.